ماه های میلادی و روز های هفته به انگلیسی

اسامی روزهای هفته در زبان انگلیسی از تقدیم رومی گرفته شده است. این اسامی در قدیم به نام خدایان و سیارات اشاره می کرد. در طی تاریخ، برای شمارش روزها، ظرافت خاصی بكار گرفته می شد تا بسهولت تقدم و تاخر روزها و حساب هفته ها و ماه ها را در ذهن نگه داشت.

از چرخش خورشید و ماه گرفته تا طالع انسان كه بر گردش ستارگان وابسته میدانستند، همگی به بهترین وجه در تقویم مخصوصی درج می شدو همچنین در پی اسامیروزها و ماه ها، افسانه های پر معنا وجود داشت.

همه ی ما می دانیم که هفته شامل 7 روز است که دو روز آخر آن جزء تعطیلی ها محسوب می شوند. نکته ی اولی که باید در مورد روزهای هفته و ماه ها باید به خاطر داشته باشید این است که شما هنگامی که این روزها رو می نویسید باید آن ها را با حروف بزرگ شروع کنید. روزهای هفته در زبان انگلیسی خواستگاهی تاریخی و افسانه ای دارند. در نوشتن تاریخ شما نه تنها باید تمامی این روزها را بلد باشید بلکه دانستن مخفف آن ها نیز بسیار مهم است. در این پست تلاش می شود به شما زبان آموزان محترم تمامی موارد روزهای هفته ، ماه ها، فصل ها و سال ها را آموزش داده و موضوعاتی که کمتر به آن ها اشاره می شود را نیز بیان کنیم.

 

روزهای هفته به زبان انگلیسی

Monday : روز اول هفته در کشور های انگلیسی زبان است که معادل روز دوشنبه در فارسی است. این روز گرفته شده از Moon به معنی ماه است. در اصل قوم های انگلوساکسون این روز را به عنوان روز ماه moon) ) می گفتند.

Tuesday: روز دوم هفته که در فارسی معادل آن روز سه شنبه است. این روز از خدای کشورهای شمالی Tiw که فرمانروای مریخ بوده است گرفته شده است.

Wednesday : چهارشنبه روز خدای خدایان قوم های آلمانی بوده است.

Thursday: شاید شما نیز مجموعه فیلم های مارول را مشاهده کرده باشید در این فیلم ها تور پسر اودین خدای کشاورزی و صاعقه است. روز پنج شنبه را برای او اختصاص داده اند.

Friday: خدای باروری و مادر شدن در میان قوم های آلمانی Frigga است ، روز جمعه را نیز در این زبان از روی این خدا گرفته اند.

Saturday: روز شنبه که اولین روز هفته نیز به حساب می آید گرفته شده از زحل است.

Sunday: روز خورشید که روز تعطیلی یا آخر هفته است.

 

مخفف روزها در زبان انگلیسی 

روز هفته ترجمه مخفف
Monday دوشنبه Mon.
Tuesday سه شنبه Tue.
Wednesday چهارشنبه Wed.
Thursday پنج شنبه Thu.
Friday جمعه Fri.
Saturday شنبه Sat.
Sunday یک شنبه Sun.

ماه به زبان انگلیسی

یکی از اصلی ترین مشکلات زبان آموزان تفاوت میان ماه های انگلیسی است. همانطور  که می دانید در زبان انگلیسی سال از 11 دی ماه مصادف با اول ژانویه آغاز می شود و همین مسئله تفاوت هایی را میان اول ماه میلادی با اول ماه شمسی ایجاد می کند. در این بخش از این مقاله قصد داریم به شما تمامی موارد در مورد ماه های میلادی را بیان کنیم

ماه انگلیسی مخفف ماه روزهای ماه معادل ماه شمسی فصل
January Jan. 31 روز 11 دی تا 11 بهمن زمستان گرفته شده از یکی از خدایان رومی به نام Janus، او خدای درب ها بوده و قادر به دیدن آینده و گذشته در یک لحظه بوده است.
February Feb. 28/29 روز 12 بهمن تا 9 اسفند گرفته شده از خدای رومی به نام Februa که مراسم تقدیس را برگزار می کرد
March Mar. 31 روز 10 اسفند تا 11 فروردین بهار گرفته شده از خدای جنگ رومی Mars. ابتدا ماه مارس آغاز سال نو میلادی بود و بعدا ژانویه و فوریه اضافی شدند
April Apr. 30 روز 12 فروردین تا 10 اردیبهشت آوریل گرفته شده از لغت لاتین aperire به معنی باز شدن است این ماه استعاره از شکوفا شدن گلهاست
May May 31 روز 11 اردیبهشت تا 10 خرداد گرفته شده از یکی از خدایان مونث به نام Maia.
June Jun. 30 روز 11 خرداد تا 9 تیر تابستان گرفته شده از نام همسر ژوپیتر (خدای خدایان) که سمبل باروری و تولد بود
July Jul. 31 روز 10 تیر تا 9 مرداد برگرفته شده از نام ژولیوس سزار حاکم قدرتمند روم باستان
August Aug. 31 روز 10 مرداد تا 9 شهریور جانشین جولیس سزار آگوستس اول بود این ماه از نام او گرفته شده است
September Sep. 30 روز 10 شهریور تا 8 مهر پاییز گرفته شده از عدد 7 رومی
October Oct. 31 روز 9 مهر تا 9 آبان گرفته شده از عدد 8 رومی
November Nov. 30 روز 10 آبان تا 9 آذر گرفته شده از عدد 9 رومی
December Dec. 31 روز 10 آذر تا 10 دی زمستان گرفته شده از عدد 10 رومی

فصل ها به زبان انگلیسی

در زبان انگلیسی همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید چهار فصل Winter, Spring, summer, fall (autumn) را داریم. حالا که با نام آن ها آشنا شدید نگاهی به دلیل نامگذاری آن ها نیز می اندازیم.

 

“Winter”

لغت Winter برگرفته شده از زبان نیاژرمنی Wentruz است. این لغت در این زبان به دو معنی بوده است ، ابتدا به سفید شدن موی سر یا یک سطح اطلاق می شده و معنی دوم آن خیس شدن یک جسم بوده است. در قرن 17 میلادی این لغات به تغییر شکل دادن به Winter امروزی تبدیل شده  است.

 

“Spring”

اولین مرتبه ای که یک لغت شبیه به Spring به کار رفت در قرن 14 میلادی بود که از این فصل به صورت “springing time” به معنی زمان گل دادن و شکوفا شدن گلها بود. سپس با گذر زمان این لغت شکل اولیه خود را از دست داد و به صورت Spring به کار رفت. پیش از قرن 14 از لغت “lent” برای این فصل استفاده می شد.

 

“Summer”

این لغت نیز از لغت Sem زبان نیاژرمنی به معنی “با هم شدن ، یکی شدن” است. در اصل این لغت ابتدا برای بیان عاشق شدن بوده سپس به توصیف فصل تغییر شکل داده است.

 

 “fall”

این لغت تاریخچه ای بسیار مشخص دارد ابتدا یکی از شاعر های قرن 16 عبارت “fall of the Leaf” را برای بیان این فصل به کار برد سپس لغت “fall” در جوامع انگلیسی زبان جایگاه خود را پیدا کرد.

 

“Autumn”

این لغت برای اولین بار در قرن 12 میلادی بود که برای معرفی ماه پاییز به کار گرفته شد از آنجایی که این لغت گرفته شده از لغت لاتین “autumnus” ابتدا در زبان فرانسوی به کار گرفته شد سپس در پی اتفاقات تاریخی به زبان انگلیسی راه یافت. معنی اصلی این لغت به معنی مرگ و خشکسالی است.

 

سخن آخر

یکی از علایق زبان آموزان دانستن منشا لغاتی است که با آن ها به صورت روزمره سر و کار دارند در این پست تلاش شد به شما زبان آموزان عزیز تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد روزها، ماه ها و فصل بیان شوند.

دیدگاهتان را بنویسید