همه چیز درباره آزمون آیلتس IELTS

هر آنچه که باید در مورد آزمون آیلتس بدانید اینجاست:

آزمون آیلتس IELTS

اطلاعاتی دربارهIELTS  ازمون پرطرفدار جهانی

آیلتس چیست؟

آیلتس (به انگلیسی:IELTS) مخفف International English Language Testing System به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است.این آزمون یکی از با ارزش ترین آزمون های زبان انگلیسی است که در سراسر جهان برگزار می شود. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی بوده و از این نظر در برابر تافل، آزمون آمریکایی، قرار می‌گیرد.این که چرا و کدام آزمون را انتخاب کنیم بستگی به هدف فرد و شرایط دانشگاه مورد نظر دارد.این آزمون به دست دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود و شامل دو گونه جنرال و آکادمیک است. بسیاری از دانشگاه‌ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا آزمون آیلتس را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، گرفتن مدرک آیلتس الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد.

بخشهای مختلف آزمون آیلتس

این آزمون شامل چهار بخش شنیداری, خواندن, نوشتاری و گفتاری است که در واقع همان مهارت های اصلی زبان هستند.اطلاعات هر بخش شامل موارد زیر است:

1_مهارت شنیداری آزمون آیلتس

 

 

 • زمان: حدوداً ۳۰ دقیقه
 • تعداد سؤال: دفترچه‌ای حاوی چهل سؤال در ۴ بخش
 • فایل صوتی مربوط به بخش شنیداری فقط یکبار پخش می‌شود.
 • قبل از پخش فایل صوتی فرصت دارید تا سؤالها را مرور کنید.
 • پس از پایان یافتن هر بخش، فرصت دارید تا جوابهای خود را بازبینی نمایید.
 • پاسخها باید در دفترچه سوالات نوشته شود.
 • از زمان تمام شدن پخش فایل صوتی ده دقیقه فرصت دارید تا جوابها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید.

همان طور که گفته شد سوالات شامل چهار بخش هستند:

 • دو بخش اول شامل موضوعات اجتماعی است و مکالمه بین دو یا چند نفر است.
 • دو بخش دوم شامل موضوعات دانشگاهی است. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس، تشکیل دهنده این بخشها هستند.

 

2_مهارت خواندن آزمون آیلتس

 

 

مهارت خواندن در دو آزمون جنرال و آکادمیک به شکل های متفاوت برگزار می شود.

 • بخش خواندن آزمون جنرال:
 • زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال
 • دفترچه حاوی متون که جمعاً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود.
 • بر خلاف امتحان شنیداری، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود.
 • متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آن‌ها خواننده غیر متخصص است.

بخش خواندن در این آزمون شامل سه بخش است:

 • بخش اول در مورد امور روزمره اجتماعی است.
 • بخش دوم در مورد جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی است.
 • بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.
 • بخش خواندن آزمون آکادمیک:
 • زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال
 • دفترچه ی حاوی ۳ متن که جمعاً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود.
 • بر خلاف امتحان شنیداری، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود.
 • متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آن‌ها خواننده غیر متخصص است.
 • متون جنبه علمی دارند.
 • حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است.
 • در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه‌نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.

 

3_ مهارت نوشتاری آزمون آیلتس

مهارت نوشتاری نیز در دو آزمون جنرال و آکادمیک به شکل های متفاوت برگزار می شود.

 • بخش نوشتاری آزمون جنرال:
 • زمان: ۶۰ دقیقه
 • برای دو موضوع باید متن بنویسید.

در موضوع اول (Task 1) باید نامه‌ای به شخصی فرضی بنویسید و در آن مسئله یا مشکلی را شرح دهید. نامه شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر نامه‌ای کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید.

  در موضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر متنی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

 • بخش نوشتاری آزمون آکادمیک:
 • زمان: ۶۰ دقیقه
 • برای دو موضوع باید متن بنویسید.

در موضوع اول (Task 1) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده‌است، توضیح دهید. متن شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر متنی کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید.

در موضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر متنی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

4_مهارت گفتاری آزمون آیلتس

امتحان گفتاری که ۱۱ تا ۱۴ دقیقه زمان برای آن در نظر گرفته شده است،امتحانی به صورت گفتار رو در رو می‌باشد و شامل سه بخش است.

 • بخش اول ۴ تا ۵ دقیقه بطول می‌انجامد و متقاضی باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایق خود جواب دهد.
 • در بخش دوم باید به مدت ۲ دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده می‌شود صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان ۲ دقیقه، به یک یا دو سؤال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید. مهم نیست به تمام سوالات روی کارت پاسخ دهید، اما باید بتوانید از آن‌ها استفاده کرده و تا دو دقیقه به صحبت خود ادامه دهید.
 • در بخش سوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه‌کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته‌اید.

یکی از مهمترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان گفتاری آیلتس، نحوه مطالعه برای چنین امتحانی است زیرا که این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

  تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس IELTS

در صورتی که هدف شما تحصیل در خارج از کشور می باشد باید مدرک آیلتس آکادمیک و چنانچه هدف شما مهاجرت کاری و گونه های دیگر مهاجرت غیر تحصیلی می باشد، نیاز به مدرک آیلتس جنرال دارید.هر ۲ مدل آزمون آیلتس شامل مهارت گفتاری، شنیداری، نوشتاری و خواندن می باشد. اما در نوع سوالات، معیار نمره دهی و میزان سختی با هم تفاوت دارند.همانطور که در قسمت مهارت های آزمون گفته شد تفاوت این دو نسخه در قسمت Reading و Writing است و بخش های Speaking و Listening در هر دو نسخه مشابه می باشند.

   نمره ازمون ایلتس

نمره بندی این آزمون از ۰ تا ۹ سطح را شامل می‌شود که نمرهٔ قبولی برای آزمون وجود ندارد اما به‌طور معمول نمره ی ۵ نمرهٔ متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود. دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس با حداقل نمره ۷ را می پذیرند. نمرهٔ کلی امتحان با معدل‌گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. در کارنامه آیلتس، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می‌شود. هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آن‌ها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند بطوری‌که نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت آزمون آیلتس حداقل نمره ۷ بگیرید.

آزمون آیلتس چند وقت یک بار برگزار می شود؟

خوشبختانه این روزها با وجود فعالیت چندین مرکز رسمی آزمون آیلتس در کشور که لیست کامل آن ها در سایت سازمان سنجش موجود است،آزمون رسمی آیلتس،چندین بار درماه برگزار می شود.جهت اطلاع از تاریخ های دقیق برگزاری آزمون های اصلی،ابتدا به سایت سازمان سنجش،قسمت آزمون های بین الملل،مراکز مجاز برگزارکننده آزمون آیلتس مراجعه نمایید و بعد از فهرست مراکز مجاز،به وب سایت مرکز مورد نظر خود مراجعه نمایید و تاریخ های آزمون ها را ببینید.به دلیل تعدد مراکز احتمال تفاوت در تاریخ ها و انواع آکادمیک و جنرال بودن آزمون وجود دارد.

هزینه شرکت در آزمون آیلتس در حال حاضر چقدر است؟

اخیرا به دلیل نوسانات ارزی هزینه ی شرکت در آزمون آیلتس دائما در حال تغییر است.آخرین مبلغ اعلام شده در نوامبر 2018 برای شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال معادل 27،950،000 ریال است.

آیا امتحان آیلتس در یک روز برگزار می شود؟

قسمت کتبی آزمون شامل سه مهارت خواندن،شنیداری و نوشتاری در یک روز برگزار می شود و امتحان مصاحبه شفاهی می تواند از 7 روز قبل ،تا 7 روز بعد از تاریخ آزمون کتبی و یا در همان روز امتحان کتبی باشد.در برخی مراکز داوطلبین از 7 الی 10 روز قبل از تاریخ امتحان کتبی می توانند با مراجعه به سایت مرکزی که در آن ثبت نام کرده اند نسبت به انتخاب تاریخ و زمان آزمون شفاهی خود اقدام نمایند.

اگر در روز آزمون غیبت کنید،چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر در روز آزمون غایب باشید،آزمون خود را از دست داده و هیچ هزینه ای به شما مسترد نخواهد شد اما در صورت بروز اتفاقات غیر مترقبه، داوطلب تا 3 روز قبل از تاریخ آزمون کتبی، فرصت خواهد داشت تا با مرکزی که در آن ثبت نام کرده است تماس گرفته و شرایط خود را اطلاع بدهد و مدارک خود دال بر آن اتفاق غیر مترقبه را جهت بررسی به مرکز آزمون خود ارسال نماید. تایید یا عدم تایید شرایط خاص، کاملا به تصمیم مرکز و قوانین آزمون بوده و در صورت عدم تایید، داوطلب آزمون خود را بدون استرداد هزینه از دست داده است.در صورت تایید شرایط خاص،استرداد وجه یا تغییر و جابجایی تاریخ آزمون شامل جریمه یا هزینه اضافی(تقریبا 25%) خواهد بود.

بدون شک این آزمون یکی از سخت ترین و حیاتی ترین آزمون ها برای تمام کسانی است که قصد ساختن آینده بهتری برای خود دارند. EE4U همواره تلاش کرده تا با چاپ بهترین منابع شما را در این آزمون بزرگ یاری دهد. از این لینک می توانید لیست تمام کتاب های آزمون آیلتس  را مشاهده کنید. کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید